PRASÁK - HMYZÁK - VEGAN

10.04.2023

Cítím, že se mohu jako propagátor zdravého životního stylu a "láskař přírodní" vyjádřit ke žhavé nabídce na trhu potravin. Jistě tuto zprávičku zaslechlo více z nás, ale je dobré si některé věci zopakovat, aby nezapadly bez povšimnutí, že ?

Tetno článek může někoho ujistit, že je na své dobře vnímané cestě, jiného zase vytočit do té míry, že na mě bude řvát a nazývat mě odpadlíkem či anarchistou a navíc konspirátorem.… ale to už je svět současných názorových rozdílů… které nakonec povedou více a více k Jednotě. Jen se ještě chvilku musíme "prát" a vyjadřovat své "pseudopravdy".

Konspirace nebo fakt? Jsou to "pravdivé zprávy" od é. Unie, tak tomu věř a zkus si dát palačinky s mletými larvami

CHROBÁKA PODMETÁKA… anebo raději CVRČKA či POTEMNÍKA.

od 5.1.2023 již také u nás. 

Děkujeme

lyofilizované larvy podmetáka


Tak přátelé už je to tady,

Jak píše jedna paní "červená herečka", tedy red-aktorka, že všichni, co kritizujeme hmyz v potravinách, jsme podle jednoho Deníku dezoláti , konspirátoři a nepřátelé svobodně smýšlející a demokratické společnosti.

Ano, někde něco chtějí prodat a tak "použijí" osvědčené praktiky: studie, při kterých je jen po hmyzí potravě lidem lépe, kdežto po stejném množství mandlí je jim těžko. To jako studie stačí k tomu, aby jakási soustava úředníků s velmi vážným důrazem na to, aby se nám lidem nic špatného nestalo, povolují po roce "schvalování a zkoumání" hmyzí těla či jejich larvy, aby nám "dělali společnost" u každého chodu - v chlebíčku, v těstovinách, sušenkách, jogurtu či náhražkách masa, jako jsou různé sójové deriváty pro vegetariány. A tady se z tebe může stát vegehmyzotarián, což by mělo být zakódováno v nových zákonech éů :-)))

Inu, třeba už je zákon připraven.

Pro upřesnění, jak to vypadá v jiných zemích éů, které umějí používat i vlastní rozum, někdy i srdce, je Itálie a Maďarsko, obě země schválily zákony, které mají chránit spotřebitele před hmyzem v potravinách. Maďaři dokonce jako jediní se postavili proti návrhu unionistů uvádět hmyz na trh jako potraviny. A to se zdůrazněním, že vláda chce chránit maďarské spotřebitele před potravinami obsahujícími hmyzí bílkoviny povolené Bruselem prostřednictvím přísných pravidel označování a segregace výrobků. K tomu dodatek, že Evropská komise likviduje naše gastronomické tradice a stravovací návyky. Proto Ministerstvo zemědělství pozměnilo nařízení o označování potravin tak, aby spotřebitelům poskytovalo přesné informace. Bývalý bulharský ministr prohlásil o schválení éů nařízení, že je to zločin proti Evropě. Jak je to u rádoby "státotvůrců" u nás, v ČECHÁCH A NA MORAVĚ ? Však se rozhlédni, člověče a uvidíš :-).


Jak takové "řízení" probíhá ?

Nařízení (EU) 2015/2283 stanoví, že na trh v Unii mohou být uváděny pouze nové potraviny povolené a zařazené na unijní seznam nových potravin. Prováděcím nařízením Komise (EU) 2017/2470 (2) byl podle článku 8 nařízení (EU) 2015/2283 ze dne 25. listopadu 2015 zřízen unijní seznam nových potravin.

Dne 7. ledna 2018 podala společnost Ynsect NL B.V. (dříve známá jako Proti-Farm Holding NV) (dále jen "žadatel") Komisi v souladu s čl. 10 odst. 1 nařízení (EU) 2015/2283 žádost o uvedení zmrazených, pastovitých, sušených a práškových forem larev Alphitobius diaperinus (menší moučný červ) na trh Unie jako nové potraviny. Žadatel požádal, aby larvy Alphitobius diaperinus ve formě zmrazené, pasty (mleté), sušené a práškové (mleté) byly používány jako složka potravin v řadě potravinářských výrobků pro běžnou populaci a ve formě prášku v doplňcích stravy definovaných ve směrnici Evropského parlamentu a Rady 2002/46/ES pro dospělou populaci.

Po třech letech prokazování bezpečnosti, stravitelnosti, výživnosti, ekologičnosti, v podstatě "mimořádnému přínosu pro lidstvo" se komisaři dostali k bodu, že

"Úřad ve svém vědeckém stanovisku dospěl k závěru, že zmrazené, pastovité, sušené a práškové formy larev Alphitobius diaperinus jsou za navrhovaných podmínek použití při navrhovaných úrovních použití bezpečné".

Vše je tedy v souladu. Už to jen namnožit, zabít, usušit, rozemlít o rozvést do pekáren a k dalším výrobcům. Mimochodem, cvrčci už tu frčí od roku 2015 v pečivíčku Penny a jiných rádoby pekáren, takže, kdo tam nakupuje, už má v podstatě střevní mikrobiom naučen.


Ale nebojme se, komisaři na nás myslí:

"Úřad ve svém vědeckém stanovisku rovněž uvedl, že konzumace larev Alphitobius diaperinus může vyvolat alergické reakce u osob, které jsou alergické na korýše a roztoče. V nové potravině mohou skončit další alergeny, pokud jsou tyto alergeny přítomny v substrátu, kterým je hmyz krmen. Proto je vhodné, aby zmrazené, pastovité, sušené a práškové formy larev Alphitobius diaperinus jako takové a potraviny, které je obsahují, byly náležitě označeny v souladu s článkem 9 nařízení (EU) 2015/2283."

A taky myslí na naše děti (jen jsem zvědav, jak automaty ve školách, v metru a prodavači v mekáči budou zjišťovat stáří našich dětí, aby nebyl ohrožen jejich vývoj :-))) přece jen takovej "cvrkmec" nebo "hmyzambáč" jsou přece jen neodolatelné lahody :-))

"Doplňky stravy obsahující práškovou formu larev Alphitobius diaperinus by neměly být konzumovány osobami mladšími 18 let, a proto by měl být stanoven požadavek na označování, aby o tom byli spotřebitelé řádně informováni." A to jsem dostal záchvat smíchu nad neuvěřitelnou prohnaností až drzostí těchto bytostí. Inu, i toto patří k lidskému druhu a vývoji.


A výsledek ?

EVROPSKÁ KOMISE PŘIJALA TOTO NAŘÍZENÍ:

"Mražené, pastovité, sušené a práškové formy larev Alphitobius diaperinus (moučný červ) se povoluje uvádět na trh v Unii. Zmrazené, pastovité, sušené a práškové formy larev Alphitobius diaperinus se zařazují na unijní seznam nových potravin stanovený v prováděcím nařízení (EU) 2017/2470.

Toto nařízení je závazné v celém rozsahu a přímo použitelné ve všech členských státech."

V Bruselu dne 5. ledna 2023.

Za Komisi Předseda Ursula VON DER LEYEN

Teda díky Uršulko, že máme možnost si rozšířit stravovací repertoár. Můžeme v tom taky vidět i něco jiného než záměr o likvidaci našeho metabolismu. Nakonec, vždyť Asiaté se živí cvrčky i kobylkami denně, že ano? A jak pěkně prospívají a kolik jich je panečku, jako kobylek, ha, možná je to právě tím !


V tej Americe jsou "zase napřed" a už někteří lídři šoubyznysu pojídají tarantule a cvrčíky před kamerou i s dětmi, aby se lidské podvědomí patřičně programovalo. Je to jako s tím "dej si tu masku výš". Vždy je třeba mít někoho známého, koho adorujeme na "selebritu", stále před očima a ten nás pěkně navnadí, to jest zmanipuluje podvědomí těch méně médiům odolných.

Angelina Jolie a její děti milují brouky. Už roky jedí hmyz a je to součást jejich pravidelné stravy. Je to něco, co je v domácnosti slavné herečky naprosto normální. "Děti jsou zvyklé jíst škorpióny, "Shiloh miluje tarantule a vlastně nepohrdne žádným hmyzem," dodala herečka k jídelníčku svého potomka. "Všechny děti si rády dají pytel cvrčků místo brambůrků. Ale učím se brouky vařit lépe, aby dobře vypadali a přidávám trochu koření".

Taky Nicole Kidman si dává všechny možné druhy jako lahůdku. Inu proč ne, je to jejich tělo, jejich rozhodnutí. Otázkou je, když média začnou tuhle "lásku k hmyzu" pumpovat skrze tyhle holky a jejich děti do celého světa. Co se asi stane ?

Leonardo di Caprio zase vyzývá v veganství. A tomu právě může předcházet pojídání různých hmyzů. Ochráníme planetu před prděním metanu a CO2 od krav. Jindřich Brána známý také jako Billll Gatés to v Davosu mnohokrát hlásal. Je třeba snížit CO2, všechno snížit, snižme se... neprďme, nedýchejme… je nás prostě moc.



Cvrčkové jsou určitě zdravější, než hamburgery a brambůrky. Tak proč to těm dětem zakazovat?

Jak a kde se hmyzové pojídají ?

Údajně si dnes na hmyzích pochoutkách pochutnává kolem dvou miliard lidí. Sám se při tomhle množství divím, že se tím ještě neživím.

Entomofágie (hmyzožraní)

Hlavně v Asii, Tichomoří a Latinské Americe se hmyz konzumuje denně prý po tisíce let. Jedná se o cvrčky, smažené červy, vodní brouky, termiti, mravenci, vosy. V Thajsku jsem při oslavě bitvy přes řeku Kwai viděl desítky takových stánků. Jelikož Slované nejsou entomofágové, ale spíše zemědělci a vůči hmyzu neofóbové (to jest vyvolává to v nás zcela nový odpor), je třeba, aby nám "bratři za Západu" předvedli, jak se brouci správně jedí (ukaž mi babičko, jak se správně na lopatě sedí :-).

Ovšem studie holandské "hmyzomnožící" firmy ukázaly, že až 80 % lidí by si přálo, aby se do potravinářských výrobků začleňovalo více hmyzích složek, a dvě třetiny evropských (tam spadáš i ty) spotřebitelů jsou ochotny změnit své stravovací návyky ve prospěch životního prostředí - zejména mezi mladší generací. Existuje tedy velký podnět k vývoji potravinářských výrobků na bázi hmyzu, jako jsou mouky a oleje, v nichž je hmyz bezproblémově začleněn do již známých potravin. Pokud jsou takové potraviny chuťově, pachově nebo vzhledově nerozeznatelné od ekvivalentu, který využívá živočišné nebo rostlinné bílkoviny, pak by to mělo duševně otevřít cestu k většímu přijetí výrobků na bázi hmyzu obecně a "urychlit jejich přijetí" jako nového zdroje potravin.

Prášky na bázi hmyzu jako alternativa mouky

Mouky na bázi hmyzu lze například použít v pekařských výrobcích jako úplnou nebo částečnou náhradu běžných mouk. V jedné mexické studii [10] byla mouka vyrobená z rozemletých larev moučných červů kombinována v poměru 1:14 s kukuřičnou moukou a zapracována do tortill, které byly předloženy porotě vyškolených hodnotitelů, kteří posuzovali chuť a strukturu. Výsledné tortilly byly přijaty kladně, ne-li zcela k nerozeznání od kontrolních - barva byla o něco tmavší a rozdíly v chuti byly patrné, ale ve skutečnosti byly považovány za chutnější. Z hlediska textury bylo těsto shledáno jako lepší pro rolování tacos a bylo lépe cítit v ústech. A z nutričního hlediska byly tortilly lepší - obsahovaly o 2 % více bílkovin, o 1 % více tuku a výrazně se zvýšil obsah esenciálních aminokyselin, zejména fenylalaninu a tyrosinu.


Jaké druhy produktů z hmyzu se již vezou do obchodů ?

A v jakém množství to Uršula podepsala ?

Již cca 10 let jsou v řetězcích cvrčci, ani o nich nevíš. Kde všude jsou "povoleni" odporníky z éů ?

Vícezrnný chléb (jo, celozrnné výrobky jsou zdravé, plné vitamínků, minerálů, tykadel...), vícezrnné rohlíky, sušenky a tyčinky, cereální tyčinky, suché premixy pro pečivo, sušenky, suché plněné a neplněné těstovinové výrobky (ravioli con carne), omáčky, výrobky z brambor, pokrmy na bázi luštěnin a zeleniny, pizza (mraženou pizzu u nás v ulici za časů kovydu vozily kluci na motorkách od rána do večera, a jak pěkně sousedům křoupala), obecné těstoviny (spaghetti italiano con sepia, chachá) a výrobky ze sušené syrovátky (jo, to bude asi ten Zajíc, co?), masové analogy (vegetariánské alternativy masa) - ó, jak jsou vegetariáni podvedeni, polévky a polévkové koncentráty, polévkový prášek (jů, to je fantastická polívka, kam se hrabe Vitana, co váří za nás), svačinky na bázi kukuřičné mouky, nápoje podobné pivu, čokoládové výrobky, ořechy a olejnatá semena (proč má ten vlašský oříšek nožičky, mami?), svačiny (kromě chipsů) a masné polotovary (hovězí cvrčková na smetaně, knedlo, zelo, cvrkno) ...

Povolení získala společnost Cricket One Co. Ltd, jejímž investorem mimo jinými, je i australská vláda. Cvrčci se budou chovat a sušit ve Vietnamu. Společnost má sídla v Kanadě a USA.

Zdroj: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/PDF/?uri=CELEX%3A32023R0005

A teď k "našemu" novému broučínkovi:

Larvy se prodávají buď lyofilizované (sušené mrazem) ke konzumaci, nebo zpracované do potravin, jako jsou hamburgerové placičky, těstoviny nebo tyčinky. Jako potravina se larvy běžně prodávají pod názvem buvolí červi (BUFFALO), což je název, který se používá i pro larvy Alphitobius laevigatus, což může vést k záměně.

Mouka může obsahovat (zatím) až 40% hmyzí složky

Hmyzí mouku lze použít v pekařských výrobcích jako úplnou nebo částečnou náhradu běžných mouk. Opět studie, tentokráte mexická, ukazuje, že mouka vyrobená z rozemletých larev moučných červů v poměru 1:14 s kukuřičnou moukou a zapracována do tortill, velice chutnali vyškolené porotě hodnotitelů, kteří posuzovali chuť a strukturu. Barva tortil byla o něco tmavší (přece jen červíci jsou tmavší než kukuřice) a rozdíly v chuti byly patrné, ale ve skutečnosti byly považovány za chutnější. Ano, ano, je to tak. :-). A dokonce těsto bylo z hlediska textury shledáno jako lepší pro rolování tacos a bylo lépe cítit v ústech. A dokonce všeho nutričně - výživově je vše lepší - obsah 2 % bílkovin a 1 % více tuku navíc, a výrazné zvýšení obsahu esenciálních aminokyselin, zejména fenylalaninu a tyrosinu. Olala...

Ano, je myšleno i na vegany - vždyť oni mají právě nedostatek vitamínu Bé a aminokyselin. Jen, jestli jim nebude vadit, že tento přínos je vyvážen "slupnutím" masového červa či cvrčíka ?

A my máme červa jen upéct nebo z něj udělat jarní polévkové noky. No, jak kdo má apetit, že ?

Ale na obhajobu hmyzů: jsme šetrnější k životnímu prostředí, hmyz neprodukuje tolik skleníkových plynů. No, kdo viděl brouka podmetáka či jeho larvy prdět ? Holandská firma tvrdí, že 1 kg larev podmetáka vytváří až 100x méně skleníkového plynu než 1 kg prasete. To je významný posun k záchraně planety :-) A kolik má vitamínů, bílkovin, nepotřebuje tolik polí, aby se napásl trávou, moc nepije a v přirozeném prostředí se živí většinou výkaly od slepic. A navíc OSN sdělila, že se mohou najíst velké masy hladovějících na celém světě ! A to je asi důvěryhodná organizace, že ? Je tedy významně užitečný. Zajímá mě, kolik bude třeba postavit nových "továren" na těch loukách, na kterých se ještě pasou velké metanoprdky a producentky oxidu uhličitého - kravky. Nezaberou náhodou více plochy než současné pastviny a lesy v současnosti. Je to skutečný přínos pro nasycení těch "hladovějících" ne celé planetě ? Nebo je zatím něco více ? Co myslíš, milý čtenáři ?

Vždyť podle počtu a kapacity plic, z jejichž sklípků se line ten "odporný" CO2, je přece zplodin více od lidí než od krav a prasat, nebo je to jinak ?


Hmyzí olej je další lahůdka z hmyzu

Použiješ ho do krekrů, humusu, ráno na kaši ze žitných vloček posypaných červí granolou, jistě každý najdeš i mnoho dalších verzí kulinářského využití. Samozřejmě ho lidé nacházejí jako fritovací olej ve fástfůdových řetězcích či ve stánku na pouti. Nebojme se zápachu chrobáka podmetáka. Olej z "jeho dětí" je deodorizován, tedy aby nesmrděl.


CHROBÁK PODMETÁK, Alphitobius diaperinus (Buffalo)

Alphitobius diaperinus je druh brouka z čeledi Tenebrionidae, šeroslepých brouků. Běžně je známý pod názvy menší moučný brouk a chrobák podmeták. Má kosmopolitní rozšíření, vyskytuje se téměř po celém světě. Je široce známý jako škůdce skladovaných potravinářských obilných produktů, jako je mouka, a zařízení pro chov drůbeže a je přenašečem mnoha druhů živočišných patogenů. V larvální formě je v Evropské unii schválenou novou potravinou a používá se také jako krmivo pro živočichy určené pro velkovýkrm lidstva či v teraristice.

Dle biologického řazení patří do třída Hmyz, řádu Coleoptera, čeledi Tenebrionidae, rodu Alphitobius druhu Diaperinus.

Dospělý brouk moučný je zhruba 6 mm dlouhý a má široce oválný tvar. Je leskle černý nebo hnědý. Jeho vajíčka jsou úzká, bělavá nebo hnědá a asi 1,5 mm dlouhá. Larvy poněkud připomínají jiné moučné červy, např. moučnici obecnou (Tenebrio molitor), která mi odajakživa lítá po bytě, když si přinesu nějakou mouku či oříšky z obchodu, ale ještě jsem toho mola nejedl. Larvy jsou však menší, v konečném stadiu měří až 11 mm. A v tom momentě je chovatel klepne za ucho a usuší.

Tento druh je již dlouho známý po celém světě jako běžný škůdce, takže jeho původ je nejistý, ale je možné, že pochází ze subsaharské Afriky. Do Evropy se přestěhoval již dávno a odtud byl pravděpodobně zavlečen do Severní Ameriky.

Tomuto tropickému druhu se moučnému brouku a jeho "červu" daří v teplém a vlhkém prostředí, a to jak v přirozeném, tak i v lidmi vytvořeném prostředí. Obývá jeskyně, hnízda hlodavců a hnízda ptáků (luňáků, holubů, vrabců a kuny purpurové). Snadno osídluje zemědělské podniky s bohatými zdroji potravy a teplými podmínkami, jako jsou například provozy na zpracování a skladování obilí a drůbežárny.

Konzumuje širokou škálu materiálů, včetně podestýlky, ptačího trusu a netopýřího guana (lejno, výkal), plísní, peří, vajíček a mršin. Živí se vajíčky a larvami jiného hmyzu a dopouští se také kanibalismu. Běžně se živí nemocnými nebo oslabenými živými zvířaty. Pokud žije v ptačích obydlích, může napadat a konzumovat umírající ptáky, zejména mláďata. Jednou byl také pozorován v šourku potkana - je prostě užitečný :-)


Dospělá samice brouka klade obvykle asi 200 až 400 vajíček, ale umí až 2000. Vajíčka klade každých několik dní po celý svůj život, který trvá zpravidla až jeden rok, nebo až dva roky, pokud je chována v zajetí. A za 1-2 měsíce jsou z nich zase noví broučci. No, to je neuvěřitelný, ta příroda, co ?

Nedalo mi to a tady už vzal kalkulačku a trochu si vzpomněl na základní školu.

Vydělím-li 365 dní třema (pro příklad, že klade každý třetí den) jen "vyzkoušené" minimum 200 kusů "mladých", tak za rok to vychází (tedy za život samičky) minimálně na 24333 kusů "mláďat". No, považte, že to žádné prase, kuře ani kráva nedokáže !!!

Uvažujeme-li hmotnost jednoho červíka na 0,3 g, se ztrátou vody po usušení na cca 0,1g (jsou to jen mé odhady váhy, nemám doma takhle velké červy na testování), tak za rok to máme 24333 x 0,1 = 2433 g mouky (tj. 2,4 kg). Nevím jen, jestli hladké či celozrnné. A když si představím hangár, kde se takhle pěkně množí třeba 1 milión broučic, tak mi z toho vychází fantastická produkce mouky 2.433.333.333 g, tj. 2.4 milionu kg broučí mouky za rok !!! Hurá. Podle mé spotřeby mouky a sýrů, vajec atd. za rok (např. 365 kg), když to opět vydělím, tak malá farmička uživí asi 6.666 občanů - mouko-hmyzo jedlíků. Ale pozor. Při tak velké rychlosti pohlavní zralosti brouků se mohou farmy za 1 rok klidně zestonásobnit. A pšenice, rýže, ječmen, slzovka, hrách, čočka, žito, oves, proso či len a samozřejmě veškeré maso - vepřové, krůtí, drůbeží, hovězí, klokaní, samí či aligátoří je minulostí a na planetě zavládne RÁJ. Vždyť to jsme přeci chtěli.

A navíc: brouk splňuje všechny funkce "amarounů" (kdo nezná, nechť shlédne seriál ČT Návštěvníci).

Mouka je moukou i masem zároveň, takže si z ní uděláš lívance a současně uzenou krkovičku nebo šunku. No to je nářez, co nám tahle planeta poskytuje, co ? 


Co jinak ještě brouček umí ?

Jelikož je škůdce, je třeba ho dobře izolovat, asi nejlépe v nerezových halách. Dokáže prokousat sklo, sklolaminát, polystyrenovou izolaci.

Brouk menší moučný a jeho červ je přenašečem mnoha patogenů. Přenáší více než 30 ptačích chorob, přenáší zvířecí viry, jako je rotavirus, koronavirus krůt, viry kuřat způsobující Markovu chorobu a infekční burzální chorobu a viry způsobující newcastleskou chorobu, ptačí chřipku a neštovice. Přenáší bakterie jako Campylobacter jejuni, Salmonella typhimurium serovar, Escherichia coli a Staphylococcus species. Jediná expozice kuřete kontaminovanému brouku může vést k bakteriální kolonizaci střeva ptáka. Kuřata se častěji nakazí konzumací larev než dospělých brouků. Brouk může přenášet také plísně Aspergillus. Je přenašečem prvoků rodu Eimeria, kteří u ptáků způsobují kokcidiózu, přenáší tasemnice drůbeže, jako je Choanotaenia infundibulum, a hlístice Subulura brumpti a Hadjelia truncata.

Drůbež má potíže s trávením brouků a larev, a pokud je pozře, může dojít k obstrukci střev a střevním lézím. Ale to nám samozřejmě nehrozí (nebo ano? ). A brojlerová kuřata a krůtí drůbež mají při krmení brouky pomalejší přírůstky hmotnosti. Tak aspoň nebudeme tak tlustí, díky, že na nás zákonodárci takto myslí :-)

Možná je nepříjemný fakt, že hmyz je zpracováván celý, se svými vnitřnostmi, které i na hmyzích farmách obsahují mnoho parazitů a jiných "kámošů". V Asii proti otravě používají "různé účinné látky", aby ošetřili toto nebezpečí a tak ochránili spotřebitele. Ten ovšem spapá báječně nebezpečné chemikálie místo parazitů.

No, není to prokoumané ? A pak, že na nás nemyslí :-))))

Tak co ty nato, ještě máš chuť na "novou"mouku-maso z chitinové skořápky ?


Ještě pro drobností z odborných pramenů:

Stejně jako ostatní tmáři (brouci pracující hlavně v noci) produkuje tento druh obranné sloučeniny benzochinonu, které mohou být pro člověka dráždivé a způsobovat astma, bolesti hlavy, rýmu, zánět spojivek, vředy rohovky a dermatitidu s erytémem a papulkami. Benzochinony mohou být karcinogenní.

Než se brouk stal problematickým u drůbeže, byl znám spíše jako škůdce skladovaného zboží, včetně pšenice, ječmene, rýže, ovesných vloček, sóji, hrachu, arašídů, lněného semene, bavlníkového semene, tabáku a sušeného masa.

Ale to nám určitě nehrozí, neboť my doma nemáme sklad bavlníkového semene :-)

Tento brouk se může stát škůdcem domácností, pokud se dostane do blízkosti lidských obydlí ve staré podestýlce, která se používá jako kompost. Objevuje se, když je přitahován světlem z obydlí.

Toho se taky nebojím - popelnice vyrážejí popeláři svědomitě každý týden a brouky jsem kolem nezahlédl.

Kdyby přece jenom se dostali k nám domů, tak je předem dobré vědět, že mají své predátory. Jsou jimi někteří prvoci a druhy pavouků, tedy pavouků si važte a množte si je. Pro jistotu ještě pomáhá houba Beauveria bassiana. Je to taková bílá plíseň, která napadne většinu hmyzu včetně sarančete a proroste dovnitř a do tři dnů je po nich. Proto je dobré tento insekticid pro jistotu mít doma. Ale nebojme se, firma má vše pod kontrolou, jinak by to komisaři nepustili ven. Ještě je fajn karbaryl, Thiamethoxam, 9-Tricosene, pyretroidy a kyselina boritá. Tohle všechno umí zamávat se vším.

Při aplikaci nezapomeň na plynovou masku a všechny dostupné latexové pomůcky. 



A co tam máme od lídrů evropského kontinentu dále na talíři povolené, doporučené nebo snad povinné ?

cvrček domácí (Acheta domesticus) - Imago, larva

saranče stěhovavá (Locusta migratoria) - Imago, larva

potemník moučný, moučný červ (Tenebrio molitor) - larva


A s nimi Chitin jako kyselá detergentní vláknina. Tedy očista střeva od bakterií je velmi účinná.


A co tedy říká naše tělo k výživě brouky? Je na to vůbec geneticky připravené?

První, co mě ihned zarazilo, byly samé tvrzení výrobců a éů o přínosech pro zdraví. Například snížení rizika diabetu. No, nekup to, tedy, nežer to.

Inu, jestli chceš dle odborníků z "globálního resetu" zachránit planetu tím, že přestaneš pojídat mrtvoly z bratrů živočichů, dobrý cíl.

Jestli to uděláš přes hmyzí náhražku nebo se zahledíš do vegetariánství či rovnou veganství, je zase jen na tobě.

A jestli si necháš diktovat, co máš jíst a nebudeš o tom pravdivě informován, jdi si za svou věcí a nenech, aby o tvém životě a životě tvých dětí někdo jiný rozhodoval.

V každém případě, co jíš, tomu se celkově podobáš. V blízkém řeznictví občas mrknu na prodavačky - skutečně se podobají vepřovému. No a kdopak jí nejčastěji v přírodě hmyz ? Hmyzožravci. To není člověk. Krtek, srstín, mravenečník, bělozubka, rejsek, ježek… No co, mají protáhlou hlavu a čenich, někteří ani nevidí, ale mají zato vynikající čich a sluch, dokonce i jedové žlázy pod zuby. Samé výhody. V nebezpečí se ježek umí schoulit do klubíčka a chrání se bodlinami. Mají jednoduchý mozek a přes zimu upadají do zimního spánku. Prostě samé výhody.

Takže, kdyby se ti zdálo, že po deseti letech máš ty či tvoje děti trochu protáhlejší obličej směrem dopředu, tak si vzpomeň na tohle povidání :-)


Jak se k tomu postavit prakticky ?

Kupovat si obilí jako celé zrno a doma nebo u souseda si ho umlít v domácím mlýnku. Už nějaký čas používám vločkovač od německého výrobce a považuju to za jeden z civilizačních divů. Přitom je to jednoduchý strojek na stůl, kde jednou týdně namelu jednozrnku, dvouzrnku, žito, oves, někdy rýži či čirok... Stejně tak si můžeme umlít "svoji" mouku z důvěryhodného zdroje, známého rolníka apod. 

Navíc si můžeme pomáhat i se sousedskou výpomocí, což je ta komunita, která se tvoří. Sousedi chtějí namlít, pozvěte je, ať si namelou sami, třeba vám zase pomůžou upéct chleba. Nečekej, až se situace vyřeší sama. To ona má tendenci se vyřešit takovým směrem, jaký určují samozvanci v ovládání světa ! TY SEŠ TVŮRCE, ODVAŽ SE HO PROBUDIT, jinak ti naroste čumák :-))))



Konzumní život od 90. let nás odsunul od vzdělávání, zdravému přístupu k přírodě, odcizili jsme si i sami sebe, přestali jsme si být blízcí - nastal vrchol jásštví, ega přicházející ze západu, z anglosaského světa. Nyní je čas pokročit v transmutaci v nový pro změnu slovanštější model. Ale na to si každý přijdeme sami. Nebo jako součást komunit lidí vibrujících na podobné vlně :-).

Ať se vám všem daří a mějte oči na stopkách (ne ovšem jako chrobák) a srdce otevřené


Medicinman a Centrum Altán, Baranova 31, Praha 3, info@medicinman.info
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky