Feromony, parfémy a naše těla...

07.03.2023

stále se ještě poléváš různými jedy pod pláštíkem "přírodních látek". Chemických sloučenin, které přímo ohrožují zdraví tvoje, tvých dětí a celého okolí. Proč tohle tvrdíme? Protože jsou na to důkazy, které naši mozkové tak milují :-) Tak pěkně po pořádku.

Přírodní látky pro sexuální přitažlivost - feromony

Feromony jsou látky, které v podstatě přispívají k tomu, aby se samičky a samečkové živočichů mohli přitahovat, poznat a ROZMNOŽIT. My, lidé to máme zcela stejné....až do doby, než se polejeme petrochemickými sloučeninami. Které nám nejen zamaskují, kdo je kdo, ale také znemožní to, co občas má přijít, když se dva milují - vytvořit dítě. 

Pachy, vůně vnímáme přes čichové buňky v nose a čich má jiné centrum v mozku nežli feromony. I když máš pocit, že čich je podružný a že už nerozeznáš benzín od nafty natož fialky od růže. Ale co když nepoznáš, jestli tahle pěkná holka je pro stvoření dalšího života s tvou maličkostí ta pravá? To určují feromony. 

Chemici pomáhají zemědělcům tak, že nejen lákají některé hmyzí druhy do lapáku na feromony, tak použijí "opačně rotující molekuly", kterýma naopak hmyz zmate a odpudí, prostě samečci k tomu poli neletí. Nazývá se to "chiralitou", což je šroubovitá vlastnost. V jedné verzi, variantě, točivosti má vůni jako máta kadeřavá a obrácená točivost vyvolává vůni jako kmín. 

A teď jak chceš "ulovit" , tj. najít partnerku feromonovými receptory, když jednou se "vyjadřuje" jako kmín, jindy jako máta, pak zas jako benzen a většinou jako některá ftalátová molekula coby prodlužovač vůně?  Samozřejmě, že nepoznáš NIC. A pak použiješ mozek a pokoušíš se pro "tebe optimální ženství" hledat v hlavě !!! To je samozřejmě velikej průšvih ! Proč, protože původní instinkty souvisí s nejstarším plazím mozkem a energií mezi nohama (řekněme první čakrou). Mozkem najdeš maximálně cestu do hospody a stejně do toho kecá instinkt zdola a intuice shora. Ženu ani muže zkrátka "NEVYMYSLÍŠ", můžeš ji jedině nacítit, a to ještě ne nosem :-)

Tvoje máma tě vždy poznala podle toho, jak voní tvoje košilka. Čich je tak dokonale a hluboce zakódován, že při již jednou zaregistrované vůni či smradu se okamžitě přeneseme do určitého místa, kde jsme kdysi byli, vybavíme si dokonce tvář člověka, který takto "vyzařoval vůně či zápach". Chemická vibrace vůně okamžitě putuje do centra, kde si uchováváš vzpomínky. 

Dle badatelů nám toto umožňuje asi 400 genů, které určují, jaké vůně a pachy budeme vnímat. Hlodavci jsou na 1500, a naši živočišní předci měli čuchacích genů kolem tisícovky. Víc než o polovinu jsem přišly. Možná evolucí jako daň za možnost barevného vidění nebo nějaký jiný zásah do vývoje ???

K čemu ještě používáme čich? Jako varování před jedovatými plyny (sirovodík, kyanovodík...), uvolnění emočních tlaků, zlepšení nálady, odvedení bolesti hlavy. 

Středověcí cestovatelé, obchodníci vycházeli z hygieny středověké Evropy - což byl v podstatě její nedostatek a přes tu špínu si ještě na sebe cosi matlali. Na cestách po Asii objevili mnoho vůní, od kterých se zřejmě v Evropě rozšířil nový byznys - voňavkářství. 

Zpět k feromonům. Mají schopnost měnit fungování mozku, a to nikoli přes čichové buňky v nose a centra čichu v mozku. Podle četných pokusů s potem a částmi oděvů se dovídáme, že tyhle látky spouští mnoho různých fyziologických a emočních reakcí. Včetně pohlavního pudu.

Za předními zuby - řezáky je štěrbinka, průchod, který spojuje ústní a nosní dutinu. Pak pokračuje jako trubička nad ústní dutinou. Je vyplněná sliznicí. Ta má mnoho čichových receptorů, na něž navazuje vomeronazální nerv, který odvádí vzruchy, informace do části mozku z názvem bulbus olfactorus. Zajímavé je, že tento tzv. Jacobsonův orgán dokáže rozlišovat pachů či chemické látky i ústní dutinou. Hadi to dělají výhradně jazykem, což se projevilo jako skvělý předpoklad pro rozšíření druhů a překonání evolučních překážek. U člověka je tato funkce trochu pozapomenutá, trochu zakrnělá. Možná ve prospěch čichu a zraku atd... Zato vývojově nižší obratlovci (my jim tak říkáme, protože se domníváme, že chytrost je evoluční výhoda) jsou na tom s touto funkcí lépe. A úžasně funguje u plazů, hlodavců či hmyzu. 

A pojďme na parfémy

Přes smradlavou dobu středověku "s nedostatkem mýdla a vody" se podívejme i jinam a k jiným účelům vůní. Jsou to hlavně rituální, obřadní potřeby přes spalování částí rostlin, pryskyřic, listí, kůry, kořenů. Per fumum - pomocí kouře nebo kouřem.... také jako ozdoba, šperk člověka, vylepšení jeho imidže :-), až k současnosti, kdy petrochemický průmysl hýří všemi možnými chemickými vzorci, aby přeplácal naše přirozené vibrace vůní. Vcelku se mu to daří, ale z jakého důvodu a za jakou cenu ? 

DŮVOD je jednoduchý: zisk - látky z ropy jsou pro výrobce silnější, déletrvající, sofistikovanější a levnější než vůně přírodní. A to se VYPLATÍ ! Jistě jsou zde i důvody ekologické, např. došlo téměř k vymýcení santalovníku pro jeho oblibu u obřadů, a používání pro původní medícínu jako je ayurvéda či čínská medicína. Hledala se tedy náhražka. Samozřejmě pro účel vykuřování možná stačila (pomineme-li nulový efekt pro mozková centra při takových obřadech), ale pro účely léčby je ropný produkt absolutně vyloučen z řady. 


CENA

Hlavní ceny jsou dvě: zdravotní a odpuzující. 

Zdravotní cena za chemii na, po a i v těle:

Vůně ovlivňují emoce a psychické rozpoložení. Mohou zlepšit náladu, uvolnit stres či nás dostat do relaxačního stavu. Některá aromata stimulují, zvyšují naši energii, bystrost, i sexuální apetit, jsou tzv. afrodiziakální (vetiver, ylang ylang, skořice, vanilka, růže, pačuli), zatímco jiná tělo i mysl zklidňují, zpomalují, působí relaxačně, regeneračně až opojně a pomáhají naladit na spánek, meditaci, oběd. Působí přes podobné látky - hormony našich těl. 

V současných parfémech, dříve řečených voňavek, je při dnešním rozvinutém odvětví petrochemie (tedy oboru, kdy z ropy a zemního plynu vytváříme látky pro běžný užitek - od plastů na obaly, vnitřek aut, školních pomůcek, hraček pro děti, past na zuby až po parfémy a po-traviny) mnoho látek, které bychom na sobě ani v sobě míti neměli - to už je lepší se umýt mýdlem :-)


Druhá hlavní cena - odpuzující:

Když na sebe žena či muž vyleje směsku látek, o které nemá ani ponětí, jakého jsou složení, účinku apod., dělá to buď z důvodu, že se NEVNÍMÁ, NECÍTÍ SVOJE TĚLO, proto se mu snaží nějakým způsobem vytvořit "tělo náhradní", nebo je silně zhypnotizován "médii a novými společenskými zvyklostmi" - on to používá taky, tohle je drahé, víš kolik to stálo, to je mimořádný parfém, je od alana delona, petra a pavla apod. Zkrátka tam není nic osobního - jen vzorce chování zvenčí. Tady je potřeba si dojít až k sobě do nitra. Většinou se to povede vývojem osobnosti, omezením přebírání cizích vzorů a vnímání svých instinktů, intuice a dalších možností, zmoudřením, změnou kolegů v zaměstnání, změnou zaměstnání, cestováním do přírody... možností ke změně je mnoho.


Co je to za ropné produkty? Pojďme na ně:

alergeny
Amyl cinnamal, Amylcinnamyl alcohol, Anisyl alcohol, Benzyl alcohol, Benzyl benzoate, Benzyl cinnamate, Benzyl salicylate, Cinnamal, Cinnamyl alcohol, Citral, Citronellol, Coumarin, Eugenol, Farnesol, Geraniol, Hexyl cinnamaldehyde, Hydroxycitronellal, Hydroxymethylpentyl-cyclohexenecarboxaldehyde, Isoeugenol, Lilial, d-Limonene, Linalool, Methyl heptine carbonate, 3-Methyl-4-(2,6,6-trimethyl-2-cyclohexen-1-yl)-3-buten-2-one, Oak moss, Tree moss...


hormonální disruptory, neurotoxiny, karcinogeny, spouštěče astmatu...

acetaldehyd, aceton, benzaldehyd, benzofenon, benzyl acetate, benzyl alcohol, dichlormethan ethanol, ethyl-acetát, formaldehyd, ftaláty, kafr, methanol, methylen chlorid, styren, 1,4-dioxan


Mrkneme se spolu na ty nejfrekventovanější a taky nejméně životodárné:

Ftaláty. Velká skupina látek, nejčastěji se používají jako změkčovadla plastů - plastové sáčky, PET lahve, obalovy pro potraviny, hračky, PVC podlahy. Uf !. Nejsou v plastech pevně vázány, uvolňují se. To je v kosmetice používáno jako prodlužovač "vůní". A co "umí" ještě? Některé jsou neurotoxiny (necítím nějak ruku, nohu..) nebo reprotoxiny (narušují dělohu, vaječníky, varlata, poškozují spermie), jiné "dokážou" likvidovat hormony a jejich rovnováhu, také zhoršují imunitu, odvedou vápník z kostí - osteoporóza, ohrožují funkce ledvin a jater. Děti jsou na ně mnohem citlivější. Jako dar civilizaci, aby nebylo tolik mužské kvality, ftaláty snižují tvorba svalstva u chlapců, potlačují maskulinitu, a naopak je feminizují. Takže až se budeš zase stříkat či mazat ropou, tak vzpomeň na to, že bys mohl/a být i rodičem. Hm?

Umělá, syntetická pižma opět likvidují, rozkládají lidské hormony, jsou karcinogenní, nejčastější je výskyt nádoru prsu. Zabíjí naše lidské geny svou toxicitou a zesilují účinek dalších genotoxických látek. Blokují odvádění toxinů z těla, hlavně z jater, je jasné, co se pak děje. Poschovávají se hlavně v tukových buňkách a tkáních a pronikají do mateřského mléka. Takto se dle výzkumu ještě s těžkými kovy a dalšími látkami podílejí na poruchách autistického spektra u dětí. Akumulují se tak jako v lidském tuku i v životním prostředí.

Senzibilizující, dráždivé látky. Při vdechnutí, požití či při styku s kůží mohou vyvolat přecitlivělost, a opakovaná expozice přináší nepříznivé zdravotní účinky jako dýchací potíže, alergie, ekzémy. A takto alergikova mohou zcela obdobně i látky přírodního původu - esenciálním olejům. Je proto vždy testovat, jak na látky reagujeme. To lze u aroma olejíčků, ale nikoli u průmyslových parfémů, neboť v současné době si výrobci vymohli právo, že nemusí udávat přesné složení. Podobně jako u očkovacích sér, potravin apod. Co je nám přeci do toho, že ?  Zde je dobré uvést vždy opakující se dvě látky na všech parfémech i přírodního původu - limonen a linalool. Samy o sobě nevytváří reakci, ale v synergii s dalšími látkami se může jejich potence přidat jako dráždilo.

U citlivých jedinců mohou tyhle koktejly látek způsobovat bolesti hlavy, migrény, závratě, dušnost, záněty dutin, vyrážky a podráždění kůže. Kromě toho mohou z dlouhodobého hlediska vést k závažnějším zdravotním problémům. Chceš to ? 

Věda, chceme-li to stále takto nazývat, se pyšní také tím, že pracuje už mnoho let s nanotechnologiemi. Je to forma, kdy vznikají nové sloučeniny s novými vlastnostmi na úrovni atomů. Tyto látky taktéž velmi snadno překonávají lidskou kůži a pronikají do krve. Sem patří i kosmetické složky současnosti !!!


Stačí to takto po lopatě (dost velké) ? Ne? Tak ještě dodatek.


Kumulace toxinů v přírodě. Mnoho výše zmíněných látek, hlavně hormony a pižma přírodovědci nalézají po celé planetě v tělech ryb (i v chovných sádkách), savců, půdě, vodách, máš to i doma ve vodovodu - všechno nelze odfiltrovat - vyrobit umíme hodně jedů, ale co dál s nimi ??? Tedy, jestli tohle je pro tebe posilující argument k zastavení používání toxických postřiků na tělo, tak hurááá :-)

Přechod na přírodní, přirozený zdroj vůně.

Potřebuješ lépe vykreslit svou osobitost, osobnost, svoje pocity, změnit či pozvednout náladu, nebo se naopak stimulovat k větší bystrosti a přitom ještě zvyšovat svou imunitu, opravovat DNA šroubovici, uvolnit unavené svalstvo, své biopole napěchované emocemi, přilákat nádhernou vůní, která není z nafty, zvědavé okolí, leckdy i partnera svých snů ??? V takovém případě obrať svou pozornost k přírodě - k esenciálním aroma oleje, které se získávají pomalou destilací za velmi nízkých teplot, aby se nezničily cenné látky. V případě citrusů se lisují ze slupek. Takové kvalitní esence (pracuju s nimi velmi rád) dosahují překvapivě vyšších cen než nějaké masážní emulze, protože jsou to koncentráty "krve rostlin". Absolutní čistota z jejich květů, těl či pryskyřic. Tohle je kosmetika, která nejen voní - poznáš to také podle chování včel a jiných hmyzů, ale také léčí. V zámoří pro ní mají kategorii "aromatické esence terapeutické kvality".  A nebojí se je indikovat i vnitřně. 

I přírodní vůně mohou způsobovat alergické reakce - uvědomme si, že jsou to silné koncetráty energie z rostlinné říše. Příkladně jedna kapka esence máty peprné má energii srovnatelnou s 25 šálky mátového čaje ! To bys asi na ex nevypil. :-) Epitel naší kůže či dokonce zažívacího traktu je však neuvěřitelně odolný i při větší dávce esencí. Je dobré je však vkapat do rostlinného oleje. Malé ˇbuňky" jako "nevhodné bakterie či plísně" však molekulám esencí nejsou schopny odolat a odcházejí do věčných lovišť (využívám opakovaně při cestách po Asii). To je jeden příklad užití.  

Samozřejmě, že když koupíme značkový parfém pojmenovaný po slavné VIPce, tak bude mnohem dražší, protože si kupujeme jméno, nikoli přírodní látky. Potažmo tyto chemické koktejly se vyrábějí v megatunách a jejich výrobní cena je o několik nul levnější, než za kolik ji člověk zakoupí v obchodním centru. 

Zvláštností petrochemických parfémů je, že mají všechny stejný ocas, jen se mírně liší některými čpavými látkami, které se zasekají do prostoru natolik, že to vypadá na deratizaci. Když jsem zavítal do Kanady, tak mi přátelé sdělovali, co se musí podniknout, kdy jim do spíže pronikne skunk. Celý dům se odsmrďuje. A tento smraďoch používá přírodní látky, ale vtipně namíchané - tak, aby odpudily nepřítele. 

Ale to my přece nechceme ! Máme se rádi, tak proč se odpuzovat, že ? :-)

Mohu-li mluvit za sebe, když zdálky vidím ženu či dívku, tak už mi intuice i pohled varuje, co asi v zápětí ucítím. A musím podotknout, že naše holky už během posledních let svou intenzitou "odéru" dohánějí ruské děvušky. Nevím, zřejmě jde o nějakou soutěž v prolévání kůže a okolí. Nedávno nás systém nutil nosit roušku co nejvýš, při "útoku" parfemáka je rouška opět na místě. Nebo rovnou prostředky IPCHO (pro mladší ročníky - improvizované prostředky chemické ochrany). 

Nějaká toxicita a následné neblahé reakce asi stále nejsou tak pro lidi alarmující, že prostě jdou jako ovce a nakoupí si to "tekuté zlato" od prodejce těchto sajrajtů.  

Tedy, že kovidová zastrašovanda přinesla téměř výlučně černé oblečení coby přípravu na pohřeb, už je asi normou, ale že přinese i období neskutečných "skunkovitých" látek, to jsem tedy nečekal :-) Překvapuje mě ta nedůslednost naší mysli, když se snažíme filtrovat vodu v konýfce, pak papat hóódně raw papáníček, toužíme po autíčku na vzduch či elektriku, šetříme přírodu ekologickými prášky na prací, doma méně topíme, abychom zachránili planetu před oteplením a pak....PAK SI NA SEBE NACÁKÁM TEN FUJTAXL A VYRAZÍM S TÍM MEZI LIDI, ABY SI TOHO TAKY PĚKNĚ UŽILI :-))))) Tak tohle mě ještě tento rok překvapuje. Je to úplně stejné jako pasivní kouření, které jsme přeci dávno eliminovali a "chudáci kuřáci" teď stojí před kavárnou a tam mrznou kvůli nám.


Jestli seš však rozhodnul/a, že uděláš DALŠÍ TEČKU ZA JEDOVATOU CHEMIÍ, 

tak tě vítáme do klubu bez ropy :-) 

P.S. tady je odkaz na Glosář používaných látek v kosmetice Dr. Hauschky, kterou už po léta používá také mnoho herců, kteří potřebují o svou pleť pečovat opravdu kvalitními přírodními látkami.

Níže pak najdeš odkaz na aroma esence, se kterými pracuju při každé terapii v Centru Altán.

Medicinman a Centrum Altán, Baranova 31, Praha 3, info@medicinman.info
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky