houževnatec jedlý, shitake

HOUŽEVNATEC JEDLÝ - Lentinula edodes - Xiang Gu (čínsky) - Shiitake (jap.) - Chinese Black Mushroom

Tato "houbička" narozdíl od předchozích je podobná těm, které známe jako hřiby, klouzky či křemeňáky - má jasně identifikovatelnou nožku (třeň) a na ní plodnici až 10 cm v průměru. Nasazuje si klobouk v barvě hnědavé různých odstínů. Původní vlastí je jihovýchod Asie, hlavně Japonsko, ale dnes ji najdete také v Číně, kde byla před tisíci lety zařazena do tradiční medicíny, v tropech i na západě USA, a dokonce v Praze na náměstí Jiřího z Poděbrad, vždy ve středu, pátek a sobotu na farmářském trhu, ňam J. Ta pochází samozřejmě ze skleníkových pěsteben, kde se množí, podobně jako v přírodě, na podloží (substrátu) z dubů, habrů či buků.

A jak se dívá na tuhle krasavici tradiční čínská medicína?

Dle povahy, tj. termodynamického efektu byla zařazena mezi vyrovnané, tj. vlastnost, která náš organismus netlačí ani do horka ani do chladna, chuti sladké, což je stále v průměru většiny hub a se směřováním svého účinku (tropismem) hlavně do dráh žaludku, sleziny a plic. Jelikož umí doplnit Qi i krev, použijeme ji při únavě, závratích z uvedeného nedostatku, stejně tak při slabém hlasu, nechutenství, pobledlých tvářích a dalších projevech výše uvedené nerovnováhy. Přes posilu sleziny a žaludku umí pomáhat při ztrátě chuti k jídlu a dalších poruchách trávení, ovšem také při častém močení, krátkém dechu. S prázdnotou plic umí "zatočit" tak, že častá nachlazení, dušnost, chronické kašle se mohou stát minulostí.

Moderně a "po našom" má shiitake schopnosti tlumit alergické reakce, což souvisí s posilováním imunity (to je doménou většiny léčivých hub) s příznaky jako nachlazení, rýmy, při přepracování či jiném druhu vyčerpání (obecně je prospěšná pro takzvané civilizační choroby) a prospívá strarším lidem. Jinými slovy, kdo chce fyzicky i psychicky své tělo týrat, měl by často shiitake pojídat. To všechno "dělá" pomocí své schopnosti ovlivnit hormonální úrovně histaminu, serotoninu a katecholaminů, zajímavé, že? V kombinaci s ganodermou (lesklokorkou) a outkovkou se dosahuje vysokého efektu při poruchách, oslabeních jater, cirhóze (je hepatoprotektivní), žlučových kamenech, žaludečních potížích či dokonce vředech. Určitě znáte ze svých "čekáren" jména jako zlatý stafylokok, escheria coli či tbc, tady všude pomáhá tato houbička svým antibakteriálním účinkem. Se svou antivirotickou působností si troufá na obávané opary (herpes), chřipky, "béčkovou" hepatitdu či dokonce HIV, což, věřím, se nikoho z nás netýká. Opět zde nacházíme, jako u již uvedených kolegyň, nedocenitelnou pomoc při snižování vedlejších účinků radioterapie (ozařování) a chemoterapie při nádorových onemocněních, kde ovšem pracuje i v přední linii a svým polysacharidy bojuje i se sarkomy, dále nádory v krku, žaludku, tlustého střeva či konečníku. Umí povzbudit v našem těle pohlcující aktivitu makrofágů. Na "divokém východě" byl japonskou vládou přípravek z této houby uznán jako prostředek proti rakovině. No snad v rámci gravitace a různých internetových portálů dojdou tyto zkušenosti až k nám do srdce Evropy J . U poruch látkové výměny, které mohou vést například k aterioskleróze či zmnožení "zlého" cholesterolu, je houževnatec opět naším velkým kamarádem. To znamená, že pomůže při snižování vysokého krevního tlaku, ale i při anémii a diabetu 2. typu.

Zevně je učinné působení ve formě obkladů, mastí, masek při kožních obtížích, akné...

Jelikož je tato houba (podobně i hlíva) více houbou než betonově tvrdým chorošem, její předností je využití kulinářské. Je často smažena, pečena, grilována, vařena, uzena...

Kromě lahodné smaženice či omáček, zeleninových i masitých pokrmů se může shiitake stát domácím lékem: při močových problémech, močení s krví, zánětech, urgencích se upeče 2x denně asi 10 g hub až bude povrch vypadat jako spálený. Toto léčivo se použije na lačno 20 minut před jídlem.

Polévka: vařte několik boubiček ve vodě dokud nezíská žlutavou barvu. Tekutinu přecedíme a použijeme při tendenci ke zvracení z důvodů dietetické chyby (přežírání) či jinými neblahými stravovacími návyky. U suchého kašle se do takovéto "polévky" přidá trochu cukru či medu.

Na trhu se objevuje stále více přípravků (nejen z této houby), které jsou vyrobeny za pomoci různých druhů extrakce. Tyto extrakty nejsou schopny působit tak jako původní přírodní výtvor. To znamená, že naše těla nebudou z těchto "polotovarů" schopna využít ani vědecky vyzkoumané prvky, které níže pro zajímavost uvádím.

Draslík, fosfor, železo, zinek, vápník, měď, hořčík, mangan, germanium, stroncium, vitamíny B2 - riboflavin, C, provitamín D2 - ergosterol, kolem 30 enzymů, 10 esenciálních aminokyselin, proteinů a vláknina.

Kdy houbu nepoužívat či užívat opatrně: houževnatec jedlý je jako Ganoderma antikoagulantem (působí proti srážlivosti krve), proto u lidí se sníženou srážlivostí, či pokud dotyčný užívá léky proti srážlivosti krve, je nutná laboratorní kontrola a konzultace s ošetřujícím lékařem.

Medicinman a Centrum Altán, Baranova 31, Praha 3, info@medicinman.info
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky