čaga, rezavec

ČAGA, rezavec šikmý - Inonotus obliquus - HuaShuGu (čínsky) - kofuki-sarunokoshikake (jap.) - Chaga Mushroom

Je to pomalu rostoucí dřevní houba - dozrává až za několik let, většinou na listnáčích (bříza, jasan, jilm, jeřabina). Překvapuje tmavohnědým až černým povrchem. Připomíná 10 - 20 cm široké a 4 - 10 cm vysoké bobulovité, tvrdé nosy rostoucí na kůře živých stromů, které se vyvíjejí několik let. Ideální plodnice čagy je stará 25 roků. Na řezu má hnědavé zabarvení. V původním prostředí čaga čerpá živiny z břízy či jiného listnáče místo půdy a vyživuje se šťávami hostitele. Každá část stromu má léčivé účinky, ať už jsou to listy, pupeny, míza, dřevo nebo kůra. Takto se používala v lidovém léčitelství po staletí. Čaga využívá, ale zároveň uchovává energii stromů, kterou pak předává nám konzumentům.

Lze ji nalézt na severní polokouli v zeměpisné šířce naší vlasti, avšak přírodní naleziště jsou na pokraji vyčerpání. Začalo se proto se submerzním pěstování za současné snahy o zachování enzymatické aktivity hotového léku.

Velké množství lékařsko-vědeckých studií z Ruska, USA, Japonska, Číny, Koreje, Polska, potvrzují neuvěřitelné zdravotní účinky této ruské krasavice, která už dnes často z původní vlasti nepochází.

Pro materiální "pátravce" uvádím chemické látky, kterými na nás čaga může působit: betulin, inoitociol a obliquol, polysacharidy, steroidy, chromogeny, lignin, puriny, kyselina čagová, buničina, soli důležitých minerálů (křemík, železo, hliník, vápník, hořčík, sodík, zinek, měď, mangan, draslík. Dále obsahuje melanin. Moderní výzkumy objevily mimořádnou hladinu antioxidantů, ale také širokou škálu léčivých složek včetně specifických polysacharidů, vitamínů B1, B2, B5, B6, B9, D3, K1 a minerálů.

Hlavní obsahovou skupinou jsou fenolické sloučeniny a chinony, které představují silné antioxidanty, zpomalují proces stárnutí a pomáhají chránit buňky před poškozením volnými radikály. Druhou skupinou jsou triterpeny.

Inotodiol - je protirakovinná sloučenina. Posiluje ochranu vůči mrtvici a má protirakovinné účinky. Kyselina betulinická bojuje s viry a tumory a působí protizánětlivě.

Betulin obsahuje kyselinu betulinickou, která nám poskytuje široké spektrum biologických a farmakologických aktivit. Tato látka snižuje obsah cholesterolu v krevním séru a je s úspěchem používána u obezity. Od 90. let minulého století je tato látka intenzivně studována pro své účinky protinádorové, antioxidační a nověji též proti HIV.

Sibiřská čaga obsahuje více melaninu než jakákoli jiná známá potravina či bylina. Ten podle současných výzkumů brzdí rozvoj patologických procesů způsobených volnými radikály, stabilizuje buněčné membrány a působí jako silný imunostimulátor. Posiluje imunitu při ozařování tím, že aktivuje epifýzu. Melanin pohlcuje UV záření a radiaci a to mimořádně účinně a dlouhodobě. Disponuje vysokou absorpční schopností, pomáhá zkvalitňovat a pročišťovat naši krev. Odtud pramení hnědá barva čagy. Melanin čagy má silné genoprotektivní, to jest DNA ochraňující účinky.

Polysacharidy, především β-D-glukany zlepšují imunitu a vzájemnou komunikaci buněk. Sehrávají důležitou úlohu při boji s tumory. Podporují obranné reakce organismu proti bakteriálním a parazitárním chorobám. Vědci prokázali, že glukany získané z čagy mají výrazné protizánětlivé a imunomodulační účinky, stimulují produkci NK buněk v boji s nádorovým onemocněním, aniž by přímo působily na případný novotvar a snižují obsah cukru v krvi.

Kyselina čagová, octová, máselná, šťavelová.

Germanium - antioxidant, který působí zejména na normalizaci krevního tlaku.

Japonské studie prokázaly, že extrakty z čagy vykázaly nejvyšší antioxidační aktivitu ze všech studovaných léčivých hub.

Čaga se umí poprat se zlatým stafylokokem (Staphylococcus aureus) a baktérií Escherichia coli. Houbička je zdrojem super-antioxidantů, které dokážou čistit játra, ochraňovat buněčnou membránu, geny a zajistit dlouhověkost. Jednou z těchto látek je enzym známý jako superoxid dismutáza (SOD).

Při testování v USA se porovnávaly různé zdroje tohoto enzymu:
Na 1g čagy musíme sníst = 18kg mrkve = 10 litrů borůvek = 4,4 kg pomerančů

Kdysi času s oblibou údajně používal i slavný Rasputin. Zmiňuje se o ní ve svém autobiografickém románu Rakovina Alexander Solženicin. Čaga je především v Rusku objektem vysokého zájmu a stala se tam oficiálním účinným terapeutikem a byla zavedena do oficiální ruské medicínské praxe.

Houbičku můžeme získat od různých výrobců ve formě extraktu, který vzniká louhováním rozmělněné houby ve vakuu v teplé vodě do 60 stupňů Celsia. Voda se pak vysouší moderní technologií ochlazováním (freeze-dry) k minus 150 stupňům po dobu 18 hodin. Tím se získá stabilní koncentrovaný prášek, který v sobě uchovává vysoké množství biologicky účinných látek i aromat v nezměněné podobě. Údajně tyto techniky zvládali společenstva starých Inků. Udává se, že takto připravený extrakt je účinnější než tradičně neupravená droga a látky se dokážou lépe vstřebat vzhledem ke skutečnosti, že vlákna houby jsou dřevnatá a velmi těžko stravitelná pro lidský trávicí trakt. Orientačně to poznáme podle jeho světle hnědé barvy, který není okamžitě rozpustný ve vodě. Extrakt vypadá jako jemný tmavě hnědý prášek pudr ovité konzistence, eventuelně v barvě černé s pevně lesklými částicemi. Tento lék je rozpustný ve vodě.

Dále je skryto nebezpečí v ozařování produktů, což je dnes standardní forma "ošetření" většiny potravin, které si přímo nevypěstujete či nenakoupíte na trhu od spolehlivých pěstitelů. Kromě toho často v honbě za senzací někteří "výrobci" přidávají do výrobku obilné glukany, výrobky bývají podrobeny teplotnímu zpracování z důvodů jednoduchosti, rychlosti výroby a její ceny. Tím dochází ke zničení nejen aroma složek, ale také enzymatických látek a koneckonců i přeměně chuti.

Samozřejmě ideální moment je, když získáme čagu, která vyrostla na břízách v původních drsných klimatických podmínkách Sibiře, minimálního stáří dvaceti let, kdy dosahuje "dospělosti" a prošla následně citlivým ošetřením při výrobě drogy. Je vcelku logické, že houba musí bojovat s velkými výkyvy teplot, tak v sobě vytváří mimořádné množství adaptogenů pro boj se stresem. Kvalita je ovlivněna také dobou sklizně. Sběr se provádí od července do poloviny listopadu. Čaga roste ve výšce od 2,5 do 7,5 metrů, což činí sběr velmi náročným. Pro sběr 10 kg čagy je třeba v místních nepropustných lesích prozkoumat okolo 1500 stromů břízy. Houby rostoucí dostatečně dlouho v optimálních podmínkách mohou vážit i přes 10 kilogramů.

V současné době naleznete však na trhu od některých firem i houby vypěstované na substrátech, které mají dle studií prokazatelnou léčivou schopnost - nemusíte mít tedy pocit viny, že poslední zbytky této přírodní vzácnosti padnou na naše zdraví.

Dle tradičního pojetí, které potvrzuje i zkušenost tradiční čínské medicíny nám čaga může pomáhat při mnoha zásadních problémech, nemocech, kde jiné léky nezabírají či mají velmi nízkou účinnost.

Je sladké chuti, mírně teplé charakteristiky, s hlavním vztahem (tropismem) k drahám sleziny, žaludku a jater.

Umí oživit krev přeměňovat sraženiny, což v moderním pojetí znamená podobné - uvolňuje, snižuje a reguluje množství cholesterolu, lipidů a cukrů v krvi, snižuje krevní tlak.

Navyšuje Qi, zprůchodňuje a ochraňuje játra - po "našom" bychom mohli říci, že pracuje s cholesterolem a cukrem, viz výše, je přírodním adaptogenem, podporuje imunitu, má silné protizánětlivé a komplexní antibakteriální působení. Dodá nám vitální energii a umí také mírným způsobem bránit vnějšímu napadení větrem, který dle TCM umožňuje vstup dalším patogenům - chladu, horku, virům, bakteriím...

Důležitým pomocníkem se houba stává při doplňování vyčerpaných ledvin a unaveného žaludku nevhodnou stravou či emocemi. Likviduje z těla zahlenění vyvolané stravou, stresem a pomáhá také ukotvit ducha a zklidnit srdce, k čemuž se můžeme propracovat vysokou agitovaností, workoholismem, množstvím nesplnitelných touh a přání.....

Umí obnovit samoléčbu těla, jeho řádnou funkci a mezibuněčnou komunikaci. K projevení své účinnosti potřebuje dobu týdnů až měsíců, což je u přírodní formy léčení také přirozený vývoj.

Souhrnně dle moderních výzkumů pomáhá houby v boji s rakovinou (vykazuje silnou protinádorovou aktivitu. Zvyšuje až stonásobně aktivity protirakovinných buněk, zabraňuje růstu nádoru), kardiovaskulárními chorobami, astmatem, artritidou, chronickými záněty, ekzémy, i dalšími kožními nemocemi. Úspěchy byly prokázány při léčbě lupénky. Podpůrně se používá při chřipkách, angínách, nachlazení.

Potlačuje nežádoucí účinky vedlejších léků, chemoterapie, antibiotik, očkování...

Regeneruje játra a slinivku, zlepšují a upravují střevní peristaltiku, odstraňuje zácpu. Pomáhá při léčba obezity. Zároveň zvyšují fyzickou a psychickou kondici, jsou vhodným prostředkem proti stresu. Výzkumy se zabývají léčbou u HIV. Je silným antioxidantem - prostředkem na likvidaci volných radikálů, který urychlují stárnutí, jsou příčinou všech civilizačních onemocnění a rakoviny.

Opět upozornění: čaga je silný imunostimulant - není proto vhodná pro osoby s transplantovanými orgány a dále při užívání antidiabetik - houba snižuje množství cukru v krvi, zde je třeba konzultace s lékařem, který antidiabetika předepsal.

Medicinman a Centrum Altán, Baranova 31, Praha 3, info@medicinman.info
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky